Cpanelde php.ini dosyası ile hostunuzdaki bazı ayarları özelleştirebilirsiniz. Örneğin sizin ihtiyacınız olan ve sunucu genelinde güvenlik nedeni ile kapalı olan bir özelliği sadece kendi hostunuz için açabilirsiniz veya açık olan bir özelliği kapatabilirsiniz. Tabi bu işlemler hostunuzda bazı açıkların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli işlem yapılmalıdır. php.ini dosyası çalışma prensibi gereği hangi dizinde ise sadece o dizinde çalışır ve tesir eder. Bir başka dizinde de çalışması için o dizine ayrıca aktarılması gerekmektedir.
Örnek bir php.ini uygulaması olarak wordpress de aldığınız allow memory hatası için, php.ini dosyasındaki memory_limit kısmını 32M den 64M ye veya biraz daha yularıya çıkarabilirsiniz. Bir diğer örnek; sitenizde bir kurulum esnasında veya herhangi bir modül içerisinde yandaki şekilde bir uyarı aldınız.  “dechex() has been disabled for security reasons” Bu uyarıya istinaden php.ini dosyasındaki disable_functions kısmından dechex i kaldırabilirsiniz. Tabi bu tarz işlemlerde bilinçli davranmak ve herşeye izin vermemek gerekmektedir.
Tekrardan, buradaki yaptığınız işlemlerin hostunuzda ciddi açıklara ve dolayısı ile saldırılara açık bir hale gelmesine neden olabileceğini iletmek isteriz. İşlemler dikkatli yapılmalıdır.
Örnek php.ini dosyası indirme sayfasına erişmek için tıklayınız.