Sitenizin ip adresi değiştiğinde dns sorunu yaşamanız muhtemeldir. Bilgisayarınız DNS önbelleğinde eski sunucuya ait IP adresini sakladığı için yine öncelikle oraya bağlanmak isteyecektir. Dns belleğini temizlemenin bir kaç yolu vardır. Bunlardan bir kaçı aşağıdaki gibidir:

  1. Bilgisayarınızda çalışan tüm internet pencereleri ve interneti kullanan uygulamaları kapatın.
  2. Klavyenizdeki Windows ve R tuşlarına birlikte basınız. (Windows tuşu üzerinde Windows logosundaki pencere resmi bulunur.)
  3. Tırnak işaretleri olmaksızın “ipconfig /flushdns” yazıp giriş/enter tuşuna basınız.
  4. Ekranınızda siyah bir pencere belirip kaybolacaktır.
  5. Bu adımdan sonra tercihen bilgisayarınızı yeniden başlatmanız daha sağlıklı olacaktır.

Diğer bir yol ise ağ bağlantılarınızı Onar seçeneğini kullanmaktır. En iyi sonuç için hem yukarıdaki işlemi hemde bu işlemi yapmanız iyi olacaktır. Dns belleğinizin güncellendiğini anlamak için sitenize ping atmalısınız. Dns belleğini temizleme işlemi %100 sonuç vermemektedir. Bu işlemleri yaptığınız halde dns belleğiniz güncellenmemiş olabilir. Bunun için 24-48 saat beklemeniz gerekebilir.

Kesin bir yol izlemek için bilgisayarınızda kayıtlı olan “hosts” dosyasını düzenleyebilirsiniz. Bu işlemi yapınca yukarıdakileri yapmanıza gerek yoktur. Bu dosya genellikle C:\Windows\System32\drivers\etc yolunda bulunmaktadır. Bu dosyanın düzenlerken, site adı ile sitenizin gitmesini istediğiniz ip adresini girerek düzenlemelisiniz. Bir sitenin ip adresini öğrenmek için http://network-tools.com/ gibi sitelerden trace yapabilirsiniz. Bu yöntemi, girmekte sıkıntı yaşadığınız tüm siteler için uygulayabilirsiniz. Örnek dosyayı kullanırken zip uzantısını kaldırmalısınız. hosts dosyasının hiçbir uzantısı bulunmamaktadır. Dosyayı indirmek için tıklayınız.