.com .net .org .eu .asia .biz .com.tr vs vs… Bunca domain uzantısı ne anlama geliyor mutlaka merak etmişsinizdir. Neden bu kadar çok uzantı var ve bunların bir anlamı var mı yoksa rastgele mi belirlendiler?

Domain uzantılarınin çokluğu domain isimlerini zenginleştirmek içindir. Ve farklı olmaları belirli anlamlarının olmasındandır. Uzantılar temelde sitenin faaliyet alanı ile ilgili bir uzantıya sahip olması amacıyla üretilmiştir. Ancak zaman içerisinde denetlemenin zorluğundan dolayı her uzantı her amaçla herkes tarafından alınabilir olmuştur. Pek çok domain uzantısı olması sayesinde almak istediğiniz domainin .com u alınmışsa dahi bir başka uzantı ile ona sahip olabilirsiniz.

Domain uzantılarının başlangıçta bir amaç ile belirlendiğini ve amacın sitenin faaliyetine uygun bir uzantı kullanması olduğunu söylemiştik. Örneğin .com uzantısı İngilizce’de “şirket” kelimesinin karşılığının “company” olmasıdır. Uzatmamak için ilk üç harfi kullanılmaktadır genel olarak. .net uzantısı “ağ” anlamındaki “network”, .org uzantısı “topluluk” anlamındaki “organization”, .info uzantısı “bilgi” anlamındaki “information”, .name uzantısı “isim” anlamındaki “name”, .biz uzantısı “iş” anlamındaki “business” (bizinis şeklinde okunur) kelimesinin okunuşundan, .eu uzantısı tahmin edeceğiniz gibi “avrupa” yani “europe” kelimelerinden gelmektedir. Tüm domainler İngizlizce’de bir anlama sahiptir.

.tr uzantılı domainler “Türkiye Cumhuriyeti” anlamında ” Turkish Republic” kelimesinin kısaltmasıdır ve ODTÜ tarafından yıllar önce alınmıştır. Tüm .tr uzantılı domainlerin tek dağıtıcısı ODTÜ’dür. ODTÜ bu yetkisini kullanarak .tr uzantılı domainlerin alınmasını bir prosedüre dayandırmıştır. sirketim.com.tr domainini almak için şirket belgelerinde o adın geçtiğini belgelendirmeden alamazsınız. Yada adimsoyadim.com.tr kimlik ibraz edilmeden alınamaz. Belge gerektirmekle beraber belgeyi ilk getiren alır. Yani 10 tane aynı isimde şirketten ancak ilk başvuran ve belge gösterebilen .com.tr’yi alabilir. Örneğin .edu.tr “eğitim” yani “education” uzantılar üniversiteler haricinde asla alınamaz. .mil.tr uzantısı “askeriye” yani “military” hiç kimse tarafından alınamaz. ODTÜ .tr uzantılar üzerindeki hakkını kullanarak tam bir denetim ile uzantıların gerçek amacında kullanılmasını sağlamıştır.