Bir site kuracaksınız ve az çok ne hakkında bir site olacağına karar verdiniz. Şimdi işin en zor kısmı domainim ne olacak?

İnternetin günümüzde çok yaygın olması ve artık bir web sitesi kurmanın yada domain almanın çok kolay olması sayesinde internet domain çöplüğü gibi olmuştur. Kesin bir oran verilememektedir ancak mevcut kaydedilmiş domainlerin sadece %10-15 kadarının gerçekten bir websitesin de kullanıldığı tahmin edilmektedir. Geri kalan %85-90 domain ya satılmak üzere beklemededir yada sahibinin her hangi bir site kurmamış olması nedeniyle boşta beklemektedir.

Bu nedenden dolayı aradığınız domaini bulmak oldukça zor olabilir. Üstelik bu isim akılda kalıcı, jenerik bir isim olsun isteniyorsa durum daha da zorlaşmaktadır. Google’ın aramalarda domain isminin içerikle alakalı olmasına bakarak daha üstlerde çıkarması sayesinde bu sorun nispeten aşılmıstır. Her seyi Google’da aradığımız için artık istanbulutemiztutalim.com yada kelaynaklarikorumaveyasatmadernegi.org adresi bile kötü bir domain sayılmamaktadır.

Eğer kısa ve marka olabilecek bir domain bulmadıysanız yapabileceğiniz en iyi şey sitenizin içeriği ile alakalı olan ve örnekteki gibi abartı uzunlukta da olmayan bir isim bulmaktır. Bunun yanında fazla bilinmeyen kelimelerden kaçınarak akılda kalıcı bir domain bulunması da önemlidir. Ayrıca istanbulotogaleri.com sitesi rakibinize ait ise istanbulotogaleri.net ismini almak sizin için dezavantaj olabilir. Bunun yerine sizin ziyaretçinizi yada müşterinizi rakibinize göndermeyecek daha farklı bir isim tercih edilmesi doğru olacaktır.