Joomla Kurulumu

Joomla kurulumu ve ince ayarlarını aşağıda bulabilirsiniz. Bu kurulum linux sunucuda gerçekleştirilmiştir..

1-Gerekli Programlar: FTP Programı. Dosyalarımı sunucumuza transfer etmemizi sağlar. (WinSCP gibi)

2- Joomla’ ın en son Türkçe kurulum paketini indirin. İndirdiğiniz zipli paketi, masaüstümüze açalım. FTP’den sunucumuza bağlanıp httpdocs içine klasör ve dosyalarınızı gönderin. Gönderim bittikten sonra, www.domainadi.com bağlanın. Aşağıdaki resimdeki kurulum ekranıyla joomlamızı kurmaya başlıyoruz.

İlk açılan sayfamızda kurulum aşamasında hangi dili kullanacağımızı seçiyoruz. Burada tr-TR-Türkçe(Türkiye) otomatik seçili geliyor. Sonraki butonuna tıklıyarak ilerliyoruz.


İkinci sayfamızda hosting firmamız tarafından sitenin çalışması için gerekli olan yazılımların sürümlerinin yeterli olup olmadığı ve bazı ayarlamalar ile configuration.php dosyasının yazılabilirliği denetleniyor. configuration.php dosyamız için Hayır ifadesi yer alıyorsa bilgisayarımızın masaüstünde sağ tıklayıp Not Defteri açın ve boş bir configuration.php dosyası oluşturup Ftp’deki joomla kurulumu yaptığınız alana gönderin ve burada configruation.php dosyasına yazma izni verin.

ÖNEMLİ! httpdocs klasörüne yazma izni vererek configuration.php nin sistem tarafından oluşmasını sağlamak daha sonra dosya sahipliklerinde sorun oluşturmaktadır. Bu da sizin dosyalar üzerindeki yetkinizi sınırlamaktadır.


Bu penceremiz her zaman alışık olduğumuz lisans sözleşmesinin yazılı olduğu kısım. Burada Sonraki butonuna tıklayıp geçiyoruz.


Kurulum için en önemli penceremizden birisi burasıdır.Bu pencerede veritabanı ayarlamalarımız yapılacak. Kısaca neler yazmamız gerektiğini maddeler halinde yazalım:

Veritabanı Türü: “mysql” olarak ayarlıyoruz.

Sunucu Adı: “localhost” olarak ayarlıyoruz. Eğer farklı bir mysql sunucu kullanıyorsanız o sunucunun ip adresinin yada ismini yazmalısınız.

Kullanıcı Adı: Hosting panelimizden oluşturduğunuz veritabanı kullanıcı adını buraya yazıyoruz. Veritabanı oluşturma ile ilgili bilgi için tıklayınız.

Şifre: Veritabanı için oluşturduğumuz şifreyi buraya yazıyoruz.

Veritabanı Adı: Veritabanımızın ismini buraya yazıyoruz.


Ftp ayarlamalarımız yapıldığı penceremizde de önemli ayarlamalar bulunmaktadır. Ftp dosya sistemini etkinleştirdikten sonra Ftp kullanıcı adı ve Ftp şifresini girip “Ftp Yolunu Otomatik Bul” butonuna tıklıyoruz. “Ftp Kök Klasör” alanına otomatik bazı ifadeler gelecektir. Bu ayarlamaları değiştirmeden “Gelişmiş Ayarlar” kısmını açıyoruz. Burada “FTP Sunucusu” kısmına kurulum yaptığımız domain ismini giriyoruz. Ftp portu varsayılan olarak 21 şeklinde kalmaktadır.

ÖNEMLİ! Ftp ayarlarının yapılması ilerleyen aşamalarda modül, bileşen vb kurulumlarında dosya sahipliklerinin size ait olarak kalması ve eklentilerin sağlıklı çalışması için gereklidir.

Sonraki butonuna tıklayıp ilerliyoruz.


Bu sayfamızda Site adını, e-posta adresimizi ve yönetici şifremizi belirliyoruz. Daha sonra “Örnek Veriyi Yükle” butonuna tıklayabiliriz. Bu buton sayesinde joomla bizim için örnek bir site içeriği oluşturarak daha kolay sayfalar oluşturmamıza yardımcı oluyor. Ardından “Sonraki” butonuyla ilerliyoruz.


Artık Joomla kurulumu tamamlamış bulunuyoruz. FTP dosya sitemimizden installation klasörünü kaldırdıktan sonra sitemizin ön yüzüne ve www.domainadi.com/administrator yazarak yönetici paneline ulaşabiliriz.

Paylaşımından dolayı İbrahim Aruk’ a teşekkürler. http://www.ibrahimaruk.com