Linux sunucularda bir site içerisindeki dosyanın sahibi apache veya root olarak gözüküyorsa bu dosya üzerinde site sahibinin yazma izinleri vb işlemleri yapması mümkün değildir. Site sahibinin işlem yapabilmesi için dosya sahipliğinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu işlem için aşağıdaki adımlar izlenebilir. Bu adımlar Centos ve Plesk kurulu bir linux sistemi için anlatılmıştır.

1. Ssh ile sunucunuza bağlanınız.

2. cd  /var/www/vhosts/domainadi.com/httpdocs/ komutu ile ilgili sitenin dosyalarının olduğu yere gidiniz.

3. ls -al komutu ile dosya listesini ve dosya sahipliklerini görebilirsiniz. Eğer sorun yaşadığınız yer bir alt klasör içinde ise cd altklasor komutu ile oraya girerek orada ls- al komutu ile dosya sahipliklerine bakabilirsiniz.

4. chown -R domainftpadi:psacln dosyaveyaklasoradi şeklinde komutu girerek dosya sahipligini apache yerine domainftpadi olarak değiştirebilirsiniz. Buradaki domainftpadi kısmı ls -al komutu ile listeleme yaparken gördüğünüz isimdir. Eğer httpdocs altındaki tüm dosyalar üzerinde bu işlemi yapmak istiyorsanız chown -R domainftpadi:psacln * komutunu kullanabilirsiniz.

chown komutunun parametreleri ve genel kullanımı ile ilgili daha detaylı bilgiler için internette arama yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ! Bu komutu kullanırken hangi dizinde olduğunuza veya neredeki dosyaların sahipliğini değiştirdiğinize çok dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde çok büyük sorunlar oluşabilir. Yanlışlıkla root dizininde veya sistem ile ilgili diğer dizinlerde bu komutu çalıştırırsanız geri dönüşü olmayan hatalara yol açabilirsiniz.