Scriptlerinizde standart mail fonksiyonu yerine SMTP fonsksiyonları tercih edilmelidir. Bu durum script ile phising mail, spam mail gibi faaliyetlerin yapılmasınıda zorlaştırmaktadır. Ayrıca gönderilen mailin daha sağlıklı ulaşmasınada yardımcı olmaktadır.

Joomla, WordPress, Drupal ve benzeri hazır scriptlerde mail ayarlarını smtp fonksiyonu ile çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Kullandığınız scriptin mail ayarlarından bir posta hesabınızı tanımlamalısınız.
Joomla’da bu modül standart olarak gelmektedir. WordPress için hazırlanmış olan eklentiye http://wordpress.org/extend/plugins/wp-mail-smtp/ linkinden ulaşabilirsiniz.
Kendi hazırladığınız mail formlarınızı çalıştırmak için aşağıdaki zip dosyasını web sitenize entegre ederek mail gönderebilirsiniz:
Örnek mail gönderme kodunu indirmek için tıklayınız.
Zip dosyasında php-smtp-mail klasörü ve onun içinde de 4 dosya bulunmaktadır. bu 4 dosya hostunuzda aynı klasör altında olmalıdır. Yani iletisim.php ve diger 3 dosya beraber iletisim.php nin yanında olmalıdır. SMTP mail fonksiyonu için “iletisim.php” dosyasının düzenlenmesi gerekmektedir. Bu dosyada mail ayarları ile ilgili alanları mail hesabınıza ve alan adınıza göre ayarlamanız gerekiyor. Mail fonksiyonu ile ilgili kodları kendi sayfalarınızın içinde de kullanabilirsiniz.